3 TAJEMSTVÍ VYPRÁVĚNÍ PŘÍBĚHU, DÍKY KTERÝM VÁM DĚTI BUDOU VISET NA RTECH
Během lekcí využíváme mnoha způsobů, jak děti zabavit a udržet jejich pozornost. Někdy to je zpívání písniček, hraní her, recitování básniček a jindy zase vyprávění příběhů.
A právě příběhům se dnes budeme věnovat o něco podrobněji.
Když někoho potkáme poprvé, více než polovinu dojmu dělá řeč těla (55 %). Hned poté následuje tón hlasu (38 %) a až nakonec samotný obsah sdělení (pouhopouhých 7 %). Z toho vyplývá velice důležitá informace pro nás lektory, a to, že forma vyprávění příběhů je mnohem mnohem důležitější, než příběh samotný. I obyčejně jednoduchý příběh dokážeme dětem převyprávět tak, že se ocitnou ve světě fantazie, který ta milují.
Výuka je pro nás lektory něco jako divadelní jeviště a my jsme herci, kteří se snaží upoutat pozornost diváků, v našem případě pozornost dětí. Profesionální herci mají stovky strategií, které na jevišti používají.
Proto si nyní představíme 3 techniky, které vám pomohou oživit vyprávěný příběh během výuky:
· Hlasová projekce
Zkuste si opět představit, že jste herec stojící na jevišti a vašim úkolem je zaujmout celý sál. Toho dosáhnete nejen slovy, ale i tím, jak budete mluvit. Naučte se svůj hlas ovládat tak, aby zaplnil celý prostor. Neznamená to však, že budete křičet, ale že budete mluvit dostatečně nahlas, abyste si získali pozornost všech dětí.
· Emoce
Každý příběh má svou náladu, a pokud ji dokážete svým hlasem vyjádřit, uděláte z poslechu nezapomenutelný zážitek! Zkoušejte různé emoce, které vyjádříte tónem svého hlasu. Trénujte nadšenou radost, hluboký smutek, svírající strach, velké překvapení nebo náhlé rozčílení. Třeba i na jednoduchém textu, který s danou emocí nemá nic společného. Zkuste ten samý text říct s hlasem podbarveným různými emocemi. Váš hlas je nástrojem, kterým malujete obrazy v mysli posluchačů a je to velká pomoc, která posune celé vyprávění o úroveň výše.
· Řeč těla a okázalá gesta
Vaše tělo může vyprávět stejně poutavě jako
vaše slova. Použití gest, mimiky a celkové řeči těla dodá vašim příběhům novou
dimenzi a pomůže dětem se lépe ponořit do děje. Nebojte se například u slovíčka
"big" pořádně roztáhnout ruce do stran. Slovíčko happy znázorněte zvednutím
rukou nad hlavu a přešťastným výrazem v tváři. Nebo pokud se hrdina vašeho
příběhu ohlíží, ohlížejte se také. Existuje mnoho způsobů, jak příběhům vdechnout
konkrétní tvar a formu ;-)
Zaujaly vás dnešní rady pro obohacení vyprávění příběhů v lekcích? Pokud vás zajímají další tipy pro zefektivnění vašich kurzů angličtiny, přihlaste se k odběru našeho blogu zde.