4 ZÁSADNÍ DŮVODY PROČ JE HUDBA PŘI VÝUCE ANGLIČTINY TAK DŮLEŽITÁ

08.09.2023

Hudba je univerzální jazyk, který pomáhá hlavně dětem se svobodně vyjádřit a komunikovat se svým okolím. Je to úžasný nástroj, který má schopnost překonávat i mnohdy složité jazykové bariéry. Hudba dokáže děti potěšit, uklidnit nebo i rozesmát. A právě toho můžete využít při výuce angličtiny.

V tomto článku se zaměříme na to, jak může hudba výrazně ovlivnit atmosféru ve třídě a jak ji můžete využít jako nástroj pro efektivnější výuku angličtiny.

1. Hudba jako nástroj ke zklidnění

Všichni dobře víme, že hudba má velký vliv na naše emoce. Může nás nabudit nebo naopak zklidnit. Pokud chceme děti motivovat k pohybovým aktivitám, můžeme použít energické, veselé skladby. Naopak, pokud potřebujeme děti zklidnit a připravit je na práci s pracovním sešitem, můžete použít klidnou, relaxační hudbu.

2. Rychlejší učení se nové slovní zásoby

Hudba se také často používá pro rychlejší osvojení slovní zásoby. Stačí se zamyslet nad tím, kolikrát nám v hlavě zní nějaká melodie nebo refrén z písničky. Toto může být velkou výhodou i při výuce angličtiny. Děti si mnohem snáze zapamatují daná slovíčka, pokud jsou součástí písničky, kterou mají rády.

3. Orientace v čase

Hudba také pomáhá se dětem zorientovat v čase. Pokud třeba používáte v průběhu školního roku stejnou sadu písniček na začátku, uprostřed a na konci lekce, děti si rychle osvojí její strukturu . Ba co víc, dají si do souvislosti s tím, že když zazní písnička na rozloučenou, tak se brzy uvidí s maminkou a tatínkem.

4. Srozumitelné a zábavné stanovení časového limitu

Neméně důležité je také využití hudby pro stanovení časových limitů. Pro děti předškolního věku je mnohem snazší pochopit, že chceme výukové pomůcky uklidit dřív než skončí písnička, než definici "honem, rychle.

Nakonec bychom vám rádi předali i několik tipů, jak můžete hudbu využít při výuce angličtiny:

1. Při úklidu výukových pomůcek můžeme hrát refrén z písničky, který děti znají a mají rády. Můžete to být třeba písnička Clean up song, kterou jednoduše najdete na Youtube.

2. Rozveselit třídu můžeme chytlavou písničkou na téma, které je dětem blízké. Kromě známého tématu Head, shoulders, knees and toes, děti moc baví písničky o hasičích, policajtech, zvířatech, barvách, jídle a vaření... Během písničky můžete zapojit i rekvizity (jako např. hasičská helma, vařečka, kuchařská čepice, vždy dle tématu písně), které děti zaručeně pobaví.

3. Písničky také můžeme využít při upevňování nové slovní zásoby. Skvělý je třeba tanec s kartičkami. Děti se pohybují kolem kartiček rozložených na zemi a když hudba zastaví, vezmou kartičku, kterou mají nejblíž a pojmenují obrázek na ní v angličtině. Takto se děti nejen baví, ale zároveň se učí nová slovíčka a ucelené fráze.

Hudba je zkrátka skvělý nástroj, který výrazně pomáhá při výuce angličtiny, a proto bychom ji měli využít co nejvíce a zařazovat ji do lekcí pravidelně :-)

Ať už s výukou teprve začínáte anebo máte za sebou dlouholetou praxi, ale zajímají vás tipy pro zefektivnění vašich kurzů angličtiny, přihlaste se k odběru našeho blogu zde.